Do poczytania

Home » Do poczytania

yalomIrvin D.Yalom Mama i sens życia. Opowieści psychoterapeutyczne

Sens życia? Sens mojego życia. Wiele książek w chwiejące się sterty na stoliku mamy zawierało pretensjonalne odpowiedzi na takie pytania .”Jesteśmy istotami poszukującymi sensu – napisałem – które muszą sobie poradzić z kłopotliwym faktem, że zostały rzucone w świat pozbawiony w istocie sensu”.I później, aby uniknąć posądzenia o nihilizm, wyjaśniłem, że musimy zmierzyć się z podwójnym zadaniem. Najpierw obmyślamy lub tworzymy projekt nadający życiu sens, dostatecznie solidny, aby uniósł ciężar życia. Następnie musimy zapomnieć o naszym akcie kreacji i przekonać samych siebie, iż nie stworzyliśmy, lecz odkryliśmy taki projekt – że on ma swoją własną, niezależną od nas egzystencję.

Chociaż udaję, że akceptuje wszystkie pomysły na życie, potajemnie dzielę je na brązowe, srebrne i złote. Niektórzy ludzie żyją nadzieją mściwego triumfu; inni – pogrążeni w rozpaczy – marzą tylko o spokoju, izolacji i uwolnieniu się od bólu; niektórzy poświęcają życie walce o sukces, bogactwo, władzę prawdę; inni dążą do przekroczenia samych siebie i poświęcają się wyższym celom lub drugiej istocie – człowiekowi lub Bogu. Są też tacy, którzy znajdują sens życia służąc innym, dążąc do osobistego rozwoju lub oddając się twórczości.(…)

Ale moje sny mówią coś innego. Utrzymują, że poświeciłem życie zupełnie innemu celowi – zdobyciu akceptacji swojej zmarłej matki.

Irvin D.Yalom jest amerykańskim profesorem psychiatrii Uniwersytetu Stanforda, wieloletnim praktykiem – terapeutą.

Prezentowana przeze mnie lektura to sześć opowieści o osobach doświadczających starty. Autor pragnie połączyć ze sobą rolę pisarza i nauczyciela (tyle wyczytamy w notce od autora). Odkrywa przed czytelnikiem siebie, swoją pracę, ale przede wszystkim wnosi historie pełne przeżyć i trudnych doświadczeń. Można przez nie nieco dotknąć terapeutycznej rzeczywistości, ale też zbliżyć się do własnych uczuć.

Polecam tę i inne książki autora: Kat miłości, Leżąc na kozetce, Z każdym dniem trochę bliżej, Kiedy Nitsche szlochał, Terapia według Schopenhauera, Dar terapii, Patrząc w słońce. Jest jeszcze sztandarowa praca – Psychoterapia grupowa: teoria i praktyka.

 

Donald W. Winnicott  Dziecko, jego rodzina i świat winnicott

 Chciałbym jasno postawić pewną sprawę. Rozwój Twojego dziecka nie zależy od Ciebie. Każde dziecko rozwija się samoistnie i w każdym drzemie iskierka życia. Ten pęd do życia i rozwoju jest częścią dziecka; czymś, z czym się urodziło i co niesie ze sobą przez resztę życia w sposób, którego nie musimy rozumieć. Jeśli na przykład wsadziłeś cebulkę żonkila do skrzynki na oknie, to doskonale wiesz, że nie musisz jej przekształcać w kwiat. Dostarczasz odpowiedniego rodzaju gleby, podlewasz odpowiednia ilością wody, a reszta przychodzi naturalnie, ponieważ w cebulce rozwija się życie. Opieka nad niemowlęciem jest o wiele bardziej skomplikowana niż doglądanie cebulki żonkila, jednak ten przykład dobrze ilustruje fakt, ze zarówno w cebulce, jak i w małym dziecku dzieje się coś, za co nie jesteś odpowiedzialna. Dziecko poczęło się w Tobie i od tego momentu stało się lokatorem w twoim łonie. Po narodzeniu staje się lokatorem w Twoich ramionach. Jest to krótkotrwały związek. Nie będzie trwał wiecznie, na dobrą sprawę nie będzie trwał zbyt długo. Zanim się obejrzysz już dziecko pójdzie do szkoły.(…) Nie zmienia to faktu, że pęd do życia i rozwoju jest u dziecka wrodzony.

 Jako pierwszą polecam wszystkim rodzicom, opiekunom oraz specjalistom tę właśnie książkę.

Napisana czytelnym, prostym językiem, bardzo bliska rzeczywistości. Autor był wybitnym psychoanalitykiem dziecięcym, pediatrą – praktykiem z wieloletnim stażem. Jemu zawdzięczamy w psychologii pojęcie wystarczająco dobrej matki, które uwolniło od frustracji i lęku tysiące rodziców.

Dzieciom o śmierci

W związku z ostatnimi pytaniami w moją stronę o to, jak dziecko przeżywa stratę najbliższych, polecam bardzo ciekawy artykuł:

Kiedy umrzeć znaczy zasnąć…

wywiad w Wysokich Obcasach z Barbarą Arską- Karyłowską  na temat przeżywania żałoby i śmierci przez dzieci

Jest jeszcze doskonała książeczka dla dzieci Buscaglia Leo „Jesień liścia Jasia. Opowieść o życiu dla małych i dużych”, o której piszę na swoim blogu książkowym http://wpokoikuwfoteliku.blogspot.com/.

Comments & Responses