Terapia dzieci: pomoc terapeutyczna zmierzająca do uwolnienia dziecka od cierpienia praz wsparcie w dalszym prawidłowym rozwoju.
Terapię poprzedzają konsultacje psychologiczne z rodzicami. W trakcie spotkania (czasami więcej niż jednego) omawiany jest deklarowany przez rodziców problem i proponowana jest najbardziej odpowiednia forma pomocy psychologicznej.
Czas trwania: 50 min. Cena: 120 zł.
Pomoc terapeutyczna dotyczy dzieci do 12 roku życia.
Konsultacja to rozmowa z rodzicami na temat zgłaszanego przez nich problemu (50 min). W trakcie spotkania (czasami dwóch) omawiana jest deklarowana przez rodziców trudność.
W zależności od wyniku konsultacji może się okazać, że:
- Konsultacje z rodzicami są wystarczające, ponieważ okazuje się że zgłaszany problem wymagał bardziej porady niż terapii Na kolejne spotkanie zapraszane jest dziecko, by móc się z nim pobawić i porozmawiać.
- Obserwacja dziecka wymaga późniejszego omówienia z rodzicami.
- Rodzicom potrzeba kilku spotkań o charakterze psychoedukacyjnym, by dostarczyć im wiedzę, bez angażowania w spotkania dziecka.
- Dziecku potrzebna jest terapia indywidualna. Rodzicom proponowana jest zwykle równoległa pomoc o charakterze psychoedukacyjnym lub terapeutycznym u innego terapeuty.
- Terapeuta po rozpoznaniu trudności może przekierować rodziców na terapię rodzinną, pary lub indywidualną.
- Potrzebna jest porada lekarska.
Ile trwa terapia dziecka? Najkrócej jak to możliwe, ale też tyle, ile potrzeba. Kwestia długości terapii rozpatrywana jest w odniesieniu do konkretnej osoby i zgłaszanych trudności.
Na terapię dziecka muszą zgodzić się oboje rodzice. Zasady współpracy omawiane są z opiekunami i dzieckiem.
Terapeuta jest zobowiązany poufnością co do treści rozmów z dzieckiem. Daje to dziecku poczucie bezpieczeństwa i większą otwartość na relację. Wyjątek stanowi sytuacja niosąca ryzyko zagrożenia zdrowia lub życia, w której tajemnica nie obowiązuje. Rodzicom przekazywanie są wnioski z procesu terapii, ale zawsze jest to uzgadnianie z dzieckiem.